Anoreksja – fakty i mity

[Głosów:0    Średnia:0/5]

W pracach naukowych, mediach i debatach publicznych anoreksji poświęcono wiele uwagi. Wokół choroby tej wciąż jednak krąży wiele stereotypów, które zaburzają jej prawdziwy obraz. Oto kilka najczęściej spotykanych przekonań dotyczących anoreksji. Zobacz, które z nich są prawdziwe.

Anoreksja to tylko fanaberia – FAŁSZ

Pomimo nagłośnienia problemu i coraz większej ilości publikacji na ten temat, wciąż wiele osób sądzi, że anoreksja to tylko fanaberia rozpieszczonej nastolatki, która chce osiągnąć figurę swoich idolek z kolorowych gazet. Tymczasem anoreksja to bardzo poważne zaburzenie psychiczne, które prowadzi do wyniszczenia organizmu, a aż w 10 proc. przypadków do śmierci osoby chorej. Trzeba zrozumieć, że anorektyk, podobnie jak osoba uzależniona, nie może tak po prostu zaprzestać swoich szkodliwych praktyk i powrócić do normalnego funkcjonowania. Osoby chore potrzebują profesjonalnej pomocy i dużego wsparcie ze strony najbliższych.

Anoreksja dotyczy wyłącznie kobiet – FAŁSZ

Faktem jest, iż zdecydowana większość chorych na anoreksję to kobiety, jednak coraz częściej choroba ta dotyka także mężczyzn i chłopców. Obecnie szacuje się, że od 3 do 20 proc. chorych jest płci męskiej.

Anoreksja to problem jednostki – FAŁSZ

Choć na anoreksję cierpi zazwyczaj jedna osoba, zarówno jej podłoże, jak i skutki mają swoje korzenie w relacjach wszystkich członków rodziny. Przyczyną anoreksji często bywają nieprawidłowe relacje dziecka z rodzicem, oraz zaburzone więzi pomiędzy członkami rodziny. Tak więc w walkę z anoreksją musi być zaangażowana cała rodzina chorego.

Na anoreksję mogą chorować także małe dzieci – PRAWDA

Anoreksja może występować u dzieci do 4 roku życia, jednak nie ma ona podłoża nerwowego. W tym przypadku głównym problemem są rodzice i ich podejście do dziecka. Anoreksja u małych dzieci to zaburzenie łaknienia, najczęściej mające na celu zwrócenie na siebie uwagi rodziców, bądź też przeciwnie, zakomunikowanie im, że ich nadmierna uwaga poświęcana jedzeniu stresuje dziecko.

Anoreksja jest chorobą nieuleczalną – FAŁSZ

Anoreksja jest chorobą trudną do wyleczenia, a terapia jest długotrwała i mogą zdarzać się nawroty choroby, jednak przy zastosowaniu odpowiednich metod i wspierającym otoczeniu, istnieje szansa na całkowite wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania. Podobnie jak w przypadku innych chorób, duże znaczenie ma szybkie wykrycie i podjęcie leczenia. Statystyki pokazują bowiem, że im krócej dana osoba cierpi na anoreksję, tym większa jest szansa na jej całkowite wyleczenie.

Anoreksja może powodować bezpłodność – PRAWDA

Kobiety cierpiące na anoreksję często powodują poważne i nieodwracalne zmiany w swoim organizmie. Zaburzenia odżywiania często są przyczyną zaburzenia gospodarki hormonalnej, zatrzymania okresu i bezpłodności. Jeśli jednak zmiany nie są zbyt głębokie, a kobieta w porę podda się leczeniu, istnieje szansa, że jej organizm i cykl owulacyjny powróci do normalności.

Anorektyk ma pełną kontrolę nad własnym ciałem – FAŁSZ

Choć u podłoża anoreksji leży chęć kontroli własnego ciała, a co za tym idzie, całego życia, anorektyk w rzeczywistości całkowicie poddaje się chorobie i to ona przejmuje całkowitą kontrolę nad jego zachowaniem.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*