Co to są witaminy?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Co to są witaminy?

22.09.2005 @ 22:10 (mur)

Słowo witaminy kojarzy nam się bardzo dobrze, jako coś naturalnego, dobrego i zdrowego dla naszego organizmu. Pozytywny oddźwięk tego słowa spowodował, że weszło ono na stałe do codziennego języka, tracąc na swoim podstawowym znaczeniu. Nie bez przyczyny Andrzej Rosiewicz śpiewał "Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny" w szlagierze lat 80-tych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, czym są witaminy, kiedy warto je stosować, a kiedy nie, bo mogą wywołać również objawy niepożądane.

cudzyslow Co to są witaminy?...
witaminy są niezbędne do czynności życiowych każdej żywej komórki zwierzęcej czy roślinnej
...cudzyslow Co to są witaminy?

Kazimierz Funk
twórca nauki o witaminach

Witaminami nazywamy drobnocząsteczkowe związki organiczne o różnorodnej strukturze chemicznej, nieodzowne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasze zapotrzebowanie na witaminy jest wprawdzie minimalne, ale ich niedobór może wywołać ciężkie następstwa. Niemal wszystkie witaminy pełnią rolę kofaktorów enzymatycznych, czyli biokatalizatorów (przyspieszaczy) reakcji biologicznych. Wyjątek stanowią witaminy C i E, które działają jak przeciwutleniacze. Witaminy w większości syntezowane są przez rośliny, niektóre przez florę przewodu pokarmowego lub powstają w organizmie z prowitamin, jak witamina A z karotenu czy witamina D z ergosterolu.

Witaminy dzielimy na:

  1. rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E i K. Ponieważ rozpuszczają się w tłuszczach, są podawane w formie żelowych kapsułek wypełnionych substancją tłuszczową. Tylko w ich przypadku może dojść do przedawkowania.
  2. rozpuszczalne w wodzie witaminy: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B12 (cyjanokobalamina), B15 (kwas pangamowy), C (kwas askorbinowy), H (biotyna), PP (niacyna), M (kwas foliowy) i P (rutyna). Ponieważ są one szybko wydalane z organizmu, nie ma możliwości hiperwitaminozy.
O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*