Ćwiczysz – spalasz

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ćwiczysz - spalasz

07.11.2005 @ 22:10 (txt: mur)

sport3 Ćwiczysz   spalasz

Ilość spalanych kalorii jest wprost proporcjonalna do intensywności wysiłku fizycznego. By obiektywnie ocenić jak ciężki dla naszego organizmu jest wykonywany trening wystarczy zbadać nasz puls, czyli tętno krwi. Jego częstotliwość odpowiada częstości pracy serca, a dokładnie jego komór.

Puls najłatwiej zmierzyć na tętnicy promieniowej w okolicy nadgarstka, a dokładniej znajdującej się kostki, zlokalizowanej po tej samej stronie co kciuk. Najlepiej w miejsce te przyłożyć delikatnie trzy palce - z pewnością, którymś wyczujemy charakterystyczne, rytmiczne i delikatne tętnienie. Problem z pomiarem tętna w tym miejscu mogą mieć przede wszystkim osoby otyłe, zwłaszcza, gdy mają one niskie ciśnienie krwi krążącej po krwiobiegu.

U nich proponujemy pomiar pulsu na tętnicy szyjnej. Znajdziemy go przesuwając poziomo palce od krtani (jabłka Adama) w prawo lub lewo. Warto nauczyć się jak mierzyć tętno w tym miejscu, gdyż może się to przydać, gdy znajdziemy nieprzytomnego człowieka. W ten sposób ocenimy, czy jego serce bije. W nagłej sytuacji, w dużym stresie, znalezienie tętna na tętnicy szyjnej może być trudno. Dlatego warto przećwiczyć to "na sucho".

Zbadaj swój puls po ćwiczeniach fizycznych i oceń ile straciłeś kalorii w czasie treningu.

Częstość
skurczów serca

Ile tracimy
kalorii na minutę (kcal/min)

80 – 100

2,5 – 5

100– 120

5 - 7,5

120 – 140

7,5 – 10

140 – 160

10 – 12,5

160 – 180

12,5 – 15,0

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*