Częste mycie wydłuża życie

[Głosów:0    Średnia:0/5]

 

Mycie rąk jest podstawową zasadą higieny. Uczą się o tym już najmłodsze dzieci. Niestety, im człowiek starszy, tym coraz rzadziej myje ręce. A to błąd! Bo ręce są największym rezerwuarem drobnoustrojów na naszej skórze. To przecież rękami dotykamy różnych powierzchni, często niezbyt czystych.

Na zajęciach z mikrobiologii lekarskiej w trakcie studiów medycznych przeprowadza się następujące badanie. Studenci wykonują posiew z materiału pobranego ze swoich dłoni. Po kilku dniach wyrastają rozmaite drobnoustroje, od pleśni począwszy, poprzez gronkowce, na bakteriach beztlenowych skończywszy. Na 1 cm^2 skóry rąk może być aż 400 tysięcy drobnoustrojów.

 

Większość z nich to flora naturalna, która żyje na powierzchni skóry, nie atakując jej. Skóra ma bowiem mechanizmy chroniące ją przed infekcjami. Jest to ciągłość powierzchni skóry, lipidy ograniczające wzrost bakterii (m.in. gronkowców) czy suchość skóry zmniejszająca ilość pałeczek gram (-). Zresztą drobnoustroje flory naturalnej same stanowią element ochronny skóry, produkują bowiem substancje niszczące drobnoustroje patogenne. Drobnoustroje naturalne mogą stać się przyczyną zakażenia skóry tylko w przypadku jej uszkodzenia, natomiast patogenne mogą wywołać chorobę pierwotnie nie zmienionej skóry.http://ba.flekosteel.asia/

Flora naturalna skóry bakterie gram (+) - np. Staphylococcus, Corynebacterium bakterie gram (-) - np. Propionibacterium acnes; gram (-) pałeczki Flora patogenna skóry Enterococcus Acinetobacter

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*