„Eutanazja. Śmierć z wyboru?” Ryszard Fenigsen

[Głosów:0    Średnia:0/5]

"Eutanazja. Śmierć z wyboru?"
Ryszard Fenigsen

20.01.2006 @ 23:11 (txt: mur)

okladka eutanazja duza Eutanazja. Śmierć z wyboru?  Ryszard Fenigsen

Eutanazja, podobnie jak aborcja, jest jednym z największych etycznych problemów współczesnego świata, który od lat dzieli ludzi. Jedni uważają ją za gest litości, wynikający ze współczucia dla cierpiącego człowieka, który opiera się na uznaniu wolności wyboru człowieka oraz jego prawa do dysponowania własnym życiem i decydowania o swojej śmierci.

Drudzy, wręcz przeciwnie, widzą w nim tylko zło. Wprost nazywają eutanazję morderstwem dokonywanym na najsłabszych, osobach starych, przewlekle chorych i zniedołężniałych, które łamie wszelkie zasady moralne. Z pewnością sporu tego nie rozstrzygnie książka dr Fenigsena, kardiologa polskiego pochodzenia, który przez 20 lat pracował w Holandii, kraju, którego prawo pozwala na śmierć na życzenie. Dzieło w formie filozoficznej rozprawki jest zdecydowanym głosem przeciwko eutanazji. Ważne, że autor chce przekonać czytelnika nie epatując krwawymi scenami czy drastycznymi opisami, lecz rzeczowymi argumentami. Dlatego książkę "Eutanazja. Śmierć z wyboru?" warto przeczytać. To pozycja również dla tych, którzy są zwolennikami eutanazji, a może przede wszystkim dla nich. Obawiam się jednak, że im trudniej będzie po nią sięgnąć.

Może przekona ich recenzja prof. Leszka Kołakowskiego: Ta książka o eutanazji jest najlepszą rzeczą, jaką na ten temat kiedykolwiek czytałem.

Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W Drodze 2002
www.wdrodze.pl

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*