Grypa

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Na grypę może zachorować każdy. Wtedy konieczne jest leczenie, jedni wybierają to naturalne, inni sięgają po antybiotyk. Co lepsze?

Grypa a przeziębienie

W związku z tym, iż maja podobne objawy są często mylone. Obydwa schorzenia mają podłoże wirusowe i do ich zarażenia dochodzi w ten sam sposób.
Grypa rozpoczyna się w sposób nagły i dość ostry. Typowa jest wysoka gorączka, kaszel, ból gardła, głowy i mięśni. Katar nie musi tu występować.
Choroba rozwija się w ciągu dwóch dni a jej objawy nasilają się w drugim i trzecim dniu choroby.
Przeziębienie z kolei rozwija się wolniej, nawet do dwóch tygodni, dlatego jego objawy są słabsze.
Początkowo przeziębienie daje o sobie znać stanem podgorączkowym i tak zwanym łamaniem w kościach. W międzyczasie pojawia się katar, następnie ból gardła i kaszel.

Leczenie grypy

Jeśli organizm jest silny kuracja domowa w zupełności wystarcza. Organizm wraca do zdrowia po tygodniu. W tym czasie konieczne jest wypoczywanie, leżenie w łóżku, picie soków z witaminą C, herbaty z sokiem malinowym lub miodem.
Leki, które pomagają zwalczyć grypę zawierają w swoim składzie paracetamol i kwas acetylosalicylowy. Ból gardła pomogą zlikwidować tabletki do ssania a katar krople lub żel do nosa.

Zbawienne okazują się także rozgrzewające preparaty, którymi możemy nacierać plecy i klatkę piersiową. Dodatkowo polecane są inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych.
Jeśli po 3 dniach domowe sposoby na walkę z grypa nie przynoszą poprawy, należy wybrać się do lekarza.

Inhalacja z dodatkiem olejków eterycznych:
3 krople olejku lawendowego,
4 krople olejku eukaliptusowego,
1 kropla olejku miętowego,
1 kropla olejku goździkowego,
1 kropla olejku rozmarynowego.
Do miski wlać gorącą wodę z dodatkiem powyżej wymienionych olejków. Nakryć głowę ręcznikiem i wdychać opary przez kilka minut, robiąc kilkusekundowe przerwy.

Szczepienia przeciw grypie

Ryzyko zachorowania na grypę zmniejsza się o 80% po przyjęciu szczepienia. Nawet jeśli pomimo szczepienia zachorujemy, choroba ta przebiega łagodniej, szybciej powrócimy do zdrowia i zmniejszamy ryzyko pojawienia się pogrypowych powikłań.
Przed zaszczepieniem się konieczna jest konsultacja lekarska celem wykluczenia uczulenai na jeden ze składników szczepionki (gentamycynę czy białko jaja kurzego, na bazie którego szczepionka powstaje).
Na grypę należy szczepić się co rok, ponieważ każdego roku atakuje inny wirus i z tej przyczyny skład szczepionki stale się zmienia.

Przeciw grypie powinny szczepić się głównie osoby starsze i dzieci a także Ci, którzy chorują na serce, nerki, anemię, astmę, cukrzycę. O zaszczepieniu się powinny pamiętać także osoby mające częsty kontakt z dużą grupą ludzi, a więc lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, kasjerki.

Szczepienie dzieci i kobiet w ciąży

Na grypę mogą być szczepione dzieci od 6.miesiąca życia a kobiety w ciąży w drugim trymestrze, szczepieniu mogą się poddać także kobiety karmiące piersią.

Zapobieganie grypy

Chcąc ochronić się przed grypą powinniśmy wzmacniać swoją odporność. Zrobimy to wcielając w swoje życie ruch na świeżym powietrzu, regularny odpoczynek, dietę bogatą w świeże owoce i warzywa, ryby i nabiał.
Dodatkowo warto pamiętać o hartowaniu organizmu, co możemy osiągnąć poprzez naprzemienny chłodny i ciepły prysznic, dodatkowo poprawimy tym samym elastyczność i jędrność naszego ciała.

Powikłania pogrypowe

Jeśli organizm nie zostanie wyleczony do końca, może dojść do poważnych powikłań, najczęściej ze strony układu oddechowego – zapalenia oskrzeli lub płuc a także do zapalenia: zatok, ucha środkowego, mięśnia sercowego i woreczka, który go otacza a nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*