„Historia mojego życia” Helena Keller

[Głosów:0    Średnia:0/5]

"Historia mojego życia"
Helena Keller

30.11.2005 @ 20:08 (txt: eve)

okladka keller duza Historia mojego życia  Helena Keller

"Historia mojego życia" ukazana przez Helenę Keller to niesamowity zapis wytrwałości w przełamywaniu ograniczeń jakie narzuca los. Mimo, że od opisanych wydarzeń dzielą nas niemal dwa wieki, ukazane przeżycia wydają się wciąż aktualne i nie tracą nic z siły przesłania jakie niesie ten niezwykły pamiętnik i jednocześnie osoba autorki.

Zmagania z narzuconym przez los kalectwem, jakim jest niemożność widzenia i słyszenia, zostały utrwalone dzięki wytrwałości i uporowi Heleny i przy nieocenionej pomocy nauczycielki Anny Mansfield Sullivan. Powolne, lecz systematyczne kroki podejmowane przez najbliższą powierniczkę w kierunku rozwijania komunikacji ze światem zewnętrznym, ukazują jej ogromną cierpliwość i zrozumienie. Jednocześnie uwydatniają ogromny upór i odwagę w niezłomnym dążeniu do osiągnięcia celów, które często współczesnym wydają się niemożliwe do zrealizowania. Transformacja jaką przeszła autorka tego poruszającego pamiętnika wciąż może silnie oddziaływać na współczesnego czytelnika. Wydaje się, że w dzisiejszym świecie ludzi głuchoniemych nastąpiły znaczące przemiany ułatwiające im kontakt ze światem zewnętrznym. Jednak dla wielu osób, z tego właśnie świata , nie mających bezpośredniego kontaktu z podobnymi Helenie, to nadal nieznana przestrzeń. Często nie zastanawiamy się lub nie zdajemy sobie sprawy z ogromnego wysiłku i desperacji w dążeniu do zaistnienia w rzeczywistości ludzi posiadających sprawne zmysły. Pragnienie kontaktu z innymi, wyrwanie się z samotności swojego upośledzenia, doprowadziło bohaterkę do wielkiego zwycięstwa nad własnymi ograniczeniami.

Książka Heleny Keller pozwala poznać jej codzienne zmagania i wytrwałość w zwalczaniu przeciwności. Nie bez znaczenia była twórcza a zarazem metodyczna inwencja nauczycielki, której wkład okazał się znaczący przy realizacji prezentowanej książki. Możemy odkryć w niej nadzieję na możliwość pełnego życia i funkcjonowania w społeczeństwie, które i dziś jeszcze nie zawsze potrafi zaakceptować odmienności drugiej osoby. Pomimo ograniczeń można posiadać wolę walki pozwalającą na ich przekraczanie.

Wydawnictwo Czytelnik
www.czytelnik.pl

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*