Ile kosztuje kobiety 10 lat uśpionej czujności?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Ile kosztuje kobiety 10 lat uśpionej czujności?

 Na całym świecie lekarze doradzają kobietom, by po ukończeniu 40 roku życia wykonywały kontrolne badania mammograficzne. W Polsce o badaniach mammograficznych czterdziestolatek mówi się mało, mimo że każdego roku u pań do 50 roku życia stwierdza się ok. 2, 5 tysiące zachorowań na raka piersi. Ponad 400 z nich umiera z powodu zbyt późnego wykrycia choroby.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego już wiele lat temu opracował wytyczne, w których zaleca wykonywanie raz na dwa lata badania mammograficznego u kobiet od 45 do 50 roku życia. Onkolodzy ten próg wiekowy obniżyli jeszcze bardziej. Według nich szczególnej i regularnej kontroli należałoby już poddawać  kobiety od 40, a według niektórych nawet od 35 roku życia. Postulaty te nie zostały jednak wdrożone w życie..

W Polsce bezpłatne profilaktyczne badania mammograficzne dostępne są dopiero dla kobiet od 50 roku życia. Tymczasem nie ma żadnych dokładnych danych wiążących pięćdziesiąty rok życia ze zmianami czułości i swoistość mammografii. Przyjęcie 50 urodzin jako terminu, od którego należy wykonywać mammografię jest sztucznym tworem, który wszystkie 49-letnie i młodsze panie szereguje do jednolitej grupy mniej narażonych na zachorowanie, co jest nieprawdą.

W Szwecji, gdzie kobiety od 40 do 49 roku życia są objęte programem wykrywania raka piersi od 1986 roku, zobserwowano (wśród kobiet, które poddały się mammografii) redukcję śmiertelności
o 29% wśród kobiet od 40 do 49 lat
o 18% wśród kobiet od 40 do 44 lat
o 37% u kobiet od 45 do 49 lat.

Najnowsze wytyczne w sprawie badań mammograficznych, zaprezentowane ostatnio przez dwie grupy badawcze specjalizujące się w obrazowaniu piersi (American College of Radiology oraz Society of Breast Imaging) przewidują konieczność wykonywania badań od 40 roku życia u kobiet znajdujących się w grupie przeciętnego ryzyka zachorowania na nowotwór i od 30 roku życia u pań, u których ryzyko wystąpienia nowotworu jest wysokie.

Nowe zalecenia uwzględniają wyniki rocznych przesiewowych badań mammograficznych przeprowadzonych u kobiet powyżej 40 roku życia. W badanej grupie zaobserwowano znaczący spadek umieralności z powodu raka piersi (prawie 30% zgonów mniej niż w roku 1990). Ten sukces w dużej mierze wynika z wcześniejszego wykrywania stanów nowotworowych.

Badania nad nowymi standardami trwały 2 lata i posłużyły m.in. do obalenia ostatnich kontrowersyjnych wytycznych, aby nie wykonywać rutynowych badań mammograficznych u kobiet w czwartej dekadzie życia, gdyż pozwoli to uchronić je przed niepotrzebnymi obawami i wydatkami związanymi z dodatkowymi badaniami mającymi na celu odróżnienie raka od nieszkodliwych guzków. Opinia taka stała w sprzeczności z tym, co przez lata głosili specjaliści od nowotworów piersi, nakłaniający kobiety do rutynowych badań przesiewowych począwszy od 40 roku życia. Unikanie testów mogłoby zdaniem specjalistów doprowadzić do zwiększonej ilości zgonów spowodowanych rakiem piersi w grupie kobiet po 40 roku życia.

Najnowsze wytyczne obejmują także wykorzystanie rezonansu magnetycznego lub MRI i USG piersi u kobiet, u których występuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka na skutek mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2. Stwierdzono również, że kobiety posiadające mutacje w genie BRCA powinny wykonywać raz do roku badanie rezonansu magnetycznego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*