Jak higienicznie myć ręce?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak higienicznie myć ręce?

06.11.2005 @ 16:04 (txt: mur)

zlew Jak higienicznie myć ręce?

Zwykłe mycie rąk usuwa zabrudzenia oraz pozwala na zniszczenie w znacznym stopniu, chociaż nie całkowicie, bakterii patogennych. Natomiast flora fizjologiczna, czyli prawidłowa, jest usuwana w bardzo niewielkim stopniu. Ręce powinniśmy myć co najmniej 15 do 30 sekund. Najlepiej pod bieżącą, ciepłą wodą, ani za gorącą, ani za zimną. Każdy domownik powinien mieć swoje mydło i swój ręcznik. Należy zwrócić szczególną uwagę na zabrudzenia paznokci, które należy wyczyścić szczoteczką.

Po umyciu rąk, zwłaszcza u osób z tendencją do wysuszania skóry, co ułatwia inwazję patogennych drobnoustrojów, powinno się stosować preparaty natłuszczające, kremy lub emulsje. Ważne jest zachowanie czystości zlewu i kurków, których dotykamy również brudnymi rękami. Konieczne jest ich czyszczenie co najmniej raz w tygodniu.

W przypadku, gdy w domu jest osoba obłożnie chora, zwłaszcza ze zmianami skórnymi, zespołem pożylakowym etc., warto zaopatrzyć się w preparat do dezynfekcji rąk, który jest mieszaniną kilku alkoholi. Można go dostać w formie płynu lub aerozolu w sklepach medycznych. Wcierając 3-5 ml takiego preparatu przez 20-30 sekund skutecznie zdezynfekujemy skórę, pozbędziemy się niemal całkowicie drobnoustrojów patogennych i częściowo zmniejszymy ilość flory naturalnej. Niektórzy pediatrzy zalecają korzystanie z środków dezynfekcyjnych przez rodziców dzieci do pierwszego roku życia.

Zasady higieny rąk

 1. Ręce powinny być myte zawsze, gdy:
  • dotykamy nimi brudnej i zanieczyszczonej powierzchni
  • po wyjściu z toalety
  • przed przygotowaniem i spożyciem posiłków
  • przed snem
  • przed kontaktem z osobą o zmniejszonej odporności
  • po kontakcie z osobą chorą przebywającą w domu
  • przy widocznych zabrudzeniach rąk
 2. Dbaj o higienę paznokci. Najlepiej, by były krótko obcięte, bo drobnoustroje chętnie zamieszkują miejsce pod paznokciami i trudno jest ich się stamtąd pozbyć. Jeśli nie możesz zrezygnować z długich paznokci, przynajmniej dbaj o ich higienę, myjąc codziennie szczoteczką.
 3. Sztuczne paznokcie utrudniają dokładne mycie rąk.
 4. Gdy będziesz dotykał brudnych powierzchni, podwiń długi rękaw.
 5. Na noc zdejmuj biżuterię z rąk, bransoletki i zegarek.
  1. << poprzedni | następny >>

   Komentarze (0): Brak komentarzy. Wyraź swoje zdanie!

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*