Jak płacić mniej za leki?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Jak płacić mniej za leki?

Naszą wyszukiwarkę leków refundowanych stworzyliśmy specjalnie z myślą o Twojej kieszeni! Powstała ona w oparciu o "Informator Leków Refundowanych" opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia w 2005 roku, obejmujący tylko leki refundowane, czyli przepisywane na receptę, które w większym lub mniejszym stopniu współfinansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Maksymalna cena jaką zapłacimy za nie w aptece jest bowiem stała, w przeciwieństwie do pozostałych leków, których cena jest bardzo zmienna.

Dzięki wyszukiwarce w jednej chwili dowiesz się, czy przepisane Ci lekarstwo, nie ma przypadkiem swojego tańszego odpowiednika. Większość leków ma bowiem swojej odpowiedniki, czyli preparaty z tą samą substancją czynną, nie różniące się od nich niczym, oprócz nazwy i zwykle ceny. Nie ma żadnych wiarygodnych naukowych dowodów, że mogą one działać w inny sposób. Dlatego warto leczyć się tańszymi odpowiednikami.

Jak działa informator?

1 Jak płacić mniej za leki? Spójrz na receptę: odszukaj nazwę leku, dawkę oraz liczbę tabletek w opakowaniu.
recepta Jak płacić mniej za leki?
2 Jak płacić mniej za leki? Wpisz nazwę leku (może to być zarówno nazwa substancji czynnej jak i nazwa handlowa preparatu), a wyszukiwarka znajdzie wszystkie dostępne na rynku postaci oraz dawki leku.
wszukiwarka lekow0 Jak płacić mniej za leki?
3 Jak płacić mniej za leki? Zauważ, że leki pogrupowane są w zależności od dawki, a w obrębie tej samej dawki rosnąco w zależności od dobowego kosztu leczenia*, co jest przedstawione w sposób liczbowy oraz graficznie przy pomocy wykresu. Im tańszy lek, tym wyżej położony w wyniku wyszukiwania, a tym samym krótszy wykres.
wszukiwarka lekow1 Jak płacić mniej za leki?
4 Jak płacić mniej za leki? Znajdź w zestawieniu przepisaną dawkę oraz nazwę leku. Czy należy on do grupy najtańszych preparatów? Jeżeli tak nie jest - znajdź tańszy odpowiednik z tą samą liczbą tabletek w opakowaniu (lub mililitrów w butelce).
wszukiwarka lekow2 Jak płacić mniej za leki?
5 Jak płacić mniej za leki? Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o wybranym leku (np. cena za opakowanie leku dla osób ubezpieczonych) - kliknij na jego nazwie.

Czy na pewno mogę wymienić lek na najtańszy?

Fakt, że znalazłeś tańszy odpowiednik Twojego leku nie musi oznaczać, że jest on właściwy dla Ciebie i będziesz mógł dokonać jego zamiany.

  • Czasami lekarz kierując się swoim doświadczeniem i dobrem pacjenta zaznaczy na recepcie "Nie zamieniać". Wówczas farmaceuta zobowiązany jest wydać tylko taki lek jaki zapisany jest na recepcie.
  • Zwróć uwagę, że leki pogrupowane są w zależności od dawki. Musisz więc szukać leku w dawce przepisanej przez lekarza. Jednak bywa czasami, że tabletki w większej dawce są podzielne i możliwe jest zastąpienie tabletki o mniejszej dawce tabletką o większej, którą następnie można podzielić. W ten sposób również można zredukować koszt terapii. Porozmawiaj ze swoim lekarzem czy jest możliwe takie rozwiązanie w Twoim przypadku.
  • Ważna jest również liczba tabletek dostępnych w opakowaniu. Lekarz prowadząc terapię niektórych chorób wyliczy dokładną liczbę tabletek, którą zażyjesz do końca terapii. W takim przypadku szukaj tańszego odpowiednika nie tylko w tej samej dawce, ale i z tą samą liczbą tabletek w opakowaniu. W przypadku dłuższego zażywania leku (np. choroby przewlekłe) może być bardziej korzystne finansowo dla Ciebie wykupienie leku z większą liczbą tabletek w opakowaniu. Porozmawiaj ze swoim lekarzem czy jest możliwe takie rozwiązanie w Twoim przypadku.

Jak powstał informator?

Informator powstał w oparciu o wersję drukowaną "Informatora o Lekach Refundowanych" opublikowanego przez Ministerstwo Zdrowia w 2005 roku. Jego podstawą jest porównanie kosztu "określonej dawki dobowej" substancji czynnej (Defined Daily Dose). Dawka ta została wyliczona przez centrum statystyki współpracujące ze Światową Organizacją Zdrowia (World Heath Organisation) i jest średnią najczęściej stosowanych dawek w podstawowym zastosowaniu leku. Umożliwia to porównanie kosztu terapii różnymi lekami zawierającymi tą samą substancję czynną dostępnymi w różnych dawkach i w różnych opakowaniach.

Dokładamy wszelkich starań, aby ceny leków aktualizowane były na bieżąco zgodnie ze zmianami listy leków refundowanych.

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*