Jak starzeje się nasza skóra?

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Proces starzenia się skóry przebiega w sposób automatyczny, jednakże wciąż nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co dzieje się w naszym organizmie wraz z upływem lat. Naukowcy mają różne teorie na ten temat, lecz wciąż nie wiadomo, która z nich jest najbliżej prawdy.

Cykl zwany starzeniem  został podzielony na trzy grupy, w zależności od czynników, które wpływają na nasz organizm:

Wewnątrzpochodne:

 • Powiązane z wiekiem (chronologiczne)
 • Hormonalne (menopauzalne)

Mimiczne (mimostarzenie)

Zewnątrzpochodne (fotostarzenie) – powstaje pod wpływem czynników zewnętrznych:

 • Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV
 • Tzw. „skóra palacza”

Postarzała skóra oprócz typowych dla siebie problemów jak zmarszczki, suchość czy przebarwienia może cierpieć na dylematy bardziej poważne i związane z grupami starzenia:

 • Bladość skóry wskutek zmniejszenia liczby i reaktywności naczyń włosowatych,
 • Atrofia skóry nie eksponowanej na promieniowanie słoneczne,
 • Teleangiektazje,
 • Małe grudki i guzki na skórze (elastoza słoneczna),
 • Przerost gruczołów łojowych,
 • Nowotwory złośliwe skóry.

Już między 25 a 30 rokiem życia nasz organizm zaczyna tracić zdolność do produkcji kolagenu, elastyny i innych związków potrzebnych do utrzymania jędrnej i nawilżonej cery. Jednak nie tylko to prowadzi do spadku elastyczności i powstawaniu zmarszczek. Istnieje kilka teorii na temat procesu starzenia się komórek skóry i DNA. Wiele z nich wciąż nie jest potwierdzonych, gdyż w dalszym ciągu są to jedynie teorie.

Teoria mitochondrialna

Wraz ze śmiercią komórek dochodzi do zaburzenia mitochondriów, gdyż wraz z wiekiem zmniejsza się ich ilość oraz aktywność, przez co kurczy się również wytwarzany adenozynotrifosforan (ATP). W dodatku powiększa się ilość zaburzeń, których nie da się przywrócić do równowagi, więc następuje kolejna utrata ATP oraz wada regeneracyjna komórek.

W tym momencie bardzo ważna dla organizmu jest odpowiednia, zbilansowana dieta o niższej niż dotychczas zawartości kalorii i dostarczająca mniejszą ilość energii. Większa ilość pożywienia pobudza procesy lipoperoksydacji i glukozylacji, które pomagają przy powstawaniu wolnych rodników. Ważne jest również, by dostarczać organizmowi odpowiednią ilość antyoksydantów oraz przeciwutleniaczy.

Nieodpowiednia dieta, tryb życia, zbytnia ekspansja na promienie słoneczne oraz choroby narządów wewnętrznych współgrają w powstawaniu wolnych rodników, które niszczą błony komórkowe oraz materiał genetyczny komórkowy, przedwcześnie pobudzając procesy starzenia się.

Teoria zaburzeń białkowych

Zaburzenie syntezy białek ma nieodwracalne skutki, gdyż nie tylko przyśpiesza procesy starzenia, ale również prowadzi do śmierci. Białka na poziomie molekularnym są odpowiedzialne za:

 • Ekspresję genów,
 • Powstawanie i wykorzystanie energii,
 • Działanie systemów naprawczych i obronnych,
 • Wewnątrz- i zewnątrzkomórkową komunikację.

Wraz z upływem lat możliwość wiązania białek spada aż o 20 – 80 %, co zaburza działanie organizmu.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy występuje defekt ani jakie są jego przyczyny. Możliwe jednak, że należy do nich osłabienie ekspresji genów kodujących oraz ekspresja genów promujących „mechanizmy samobójcze”.

 

 1. M. Woźniak, B. Zegarska, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Katedra i Zakład Kosmetologii Collegium Medicum w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Toruń 2006.
 2. http://www.isclinical-polska.pl/Starzenie_skory.pdf
 3. http://www.health.harvard.edu/press_releases/assessing-cosmetic-treatments-for-aging-skin

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*