Koenzym Q10

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Koenzym Q-10 odgrywa ważną rolę w profilaktyce chorób układu krążenia. Odpowiada on za wytworzenie energii w komórkach i narządach organizmu. Po 25 roku życia jego ilość zmniejsza się.

Jego niedobór prowadzi do spadku sprawności i zaburzeń funkcjonowania ważnych narządów, m.in. serca, które wymaga ciągłego dostarczania energii do pracy. Niedobór koenzymu Q-10 jest przyczyną zwiększonej zapadalności na choroby układu krążenia, takie jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udary mózgu. Dlatego lekarze sa zdania, że koenzym Q-10 powinien być dostarczany organizmowi w postaci tabletek np. Envit Q-10.

Drugą ważną funkcją zawartego w Envicie Q-10 koenzymu Q-10 jest walka z wolnymi rodnikami. Koenzym Q-10 jest jednym z najsilniejszych "zmiataczy" wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są czynnikami rozwoju miażdżycy, dlatego ich "zmiatanie" jest tak ważne w ochronie serca i naczyń. Koenzym Q-10 zwalcza "zły cholesterol" i hamuje jego syntezę. Opóźnia również procesy starzenia.

Zawarty w Envicie Q-10 koenzym Q-10 dostarczając organizmowi energię, pozwala utrzymać dobra formę fizyczną i umysłową. Działa na osłabiony organizm jak "naturalny środek dopingujący".

Envit Q-10 stosuje się w leczeniu uzupełniającym chorób układu krążenia, takich jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, miażdżyca. Znalazł również zastosowanie w leczeniu otyłości, ponieważ usprawniając przemianę materii pozwala spalić nadmiar tkanki tłuszczowej.
O Envicie Q-10 powinny pamiętać również osoby aktywne fizycznie, intensywnie pracujące oraz palacze.

Dawkowanie
W terapii uzupełniającej przeciętnie 60 – 180 mg w 2-3 dawkach podzielonych.

Preparat należy przyjmować bezpośrednio po posiłkach. Koenzym Q 10 może być stosowany długotrwale.

Preparat dostępny jest bez recepty.
Producentem preparatu są Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.

FAKTY O KOENZYMIE Q 10

Na pytania odpowiada dr nauk med. Tadeusz Pietras z Kliniki Pneumonologii i Alergologii AM w Łodzi, specjalizujący się w zakresie geriatrii.

Czy możemy walczyć z objawami starzenia się organizmu, jak przywracać mu witalność i odporność?
Oczywiście, możemy złagodzić objawy starzenia się, mimo, że jest to proces nieunikniony. Jest wiele czynników wspierających walkę ze starzeniem – odpowiednia dieta, styl życia, niepalenie papierosów. Należy sobie uświadomić, że na starość pracuje się całe życie. Dlatego o zdrowie trzeba zadbać już w dzieciństwie.

Niestety w ostatnich kilkudziesięciu latach w Polsce niespecjalnie dbało się o zdrowy tryb życia, nie wspominając o odpowiedniej diecie. Jak w takim razie można nadrobić te zaległości i czy to w ogóle jest możliwe?
Muszę przyznać, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Polska zrobiła znaczne postępy w dziedzinie zdrowia. Oczywiście podstawową kwestią jest edukacja, o którą należy zadbać od najwcześniejszych lat, a o której nie należy zapominać na wszystkich etapach życia. Poziom zdrowia zależy również od odpowiedniej diety. Należy dbać także o zdrowie fizyczne i psychiczne. A niestety, charakterystyczne dla współczesnego człowieka nadmierne przeciążenie psychiczne i narażenie na zbyt intensywny i długotrwały stres doprowadza do bardzo niekorzystnych konsekwencji. Ważną rolę w walce ze zmęczeniem fizycznym i psychicznym odgrywa prawidłowa regulacja metabolizmu energetycznego, np. za pomocą koenzymu Q 10.

Niedobór koenzymu Q 10 zaobserwowano szczególnie u ludzi w średnim wieku i osób starszych. Co się z tym wiąże?
Koenzym Q 10 jest jedną z naturalnie występujących substancji niezbędnych dla człowieka. Jego niedobór może doprowadzić do zwiększonej zapadalności na choroby układu krążenia takie, jak niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, udary mózgu. Koenzym Q 10 stosuje się zarówno w zapobieganiu tych chorób, jak i w leczeniu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*