„Lewa, wspomnienie prawej z dziennika” Krystyna Kofta

[Głosów:0    Średnia:0/5]

"Lewa, wspomnienie prawej z dziennika"
Krystyna Kofta

15.01.2006 @ 22:10 (txt: eve)

okladka lewa duza Lewa, wspomnienie prawej z dziennika Krystyna Kofta

Książka pod tytułem "Lewa, wspomnienie prawej z dziennika" autorstwa Krystyny Kofty jest głęboką analizą samej siebie, swojej przemiany wewnętrznej, w konfrontacji z nowotworem piersi, który naruszył codzienność znanej pisarki i felietonistki "Twojego Stylu". Osobiste przemyślenia dotyczą postawionej przez lekarkę diagnozy, ukazują także niezwykle dogłębne refleksje autorki. Odnajdujemy je pomiędzy operacją i kolejnymi sesjami chemioterapii, które wyznaczają koleje codziennych sytuacji życiowych. Pisarka nie ukrywa swojego strachu przed nawrotem choroby. To co zbliża czytelnika do Kofty, znanej ze swojej elokwencji i niezłomnej postawy wobec wielu współczesnych problemów, to właśnie jej otwarcie, szczerość w wyrażaniu trapiących ją wątpliwości, nie tylko w związku z chorobą, ale także w powiązaniu z powszednimi sprawami dotyczącymi ludzkiej egzystencji. W książce zawarta jest problematyka, która jest częścią każdego z nas, wątki w niej poruszane dotyczą otwarcia się na drugiego człowieka znajdującego się w trudnej sytuacji. To także zapis ludzkich reakcji na okazaną szczerość, jaką było publiczne przyznanie się do choroby mającej wciąż znamiona tabu.

Przeżywanie skutków uciążliwej chemioterapii przez pisarkę, ukazuje jej walkę z samą sobą a także stereotypami, które także w środowisku ludzi kultury trwają nieprzerwanie.

Z rozbrajającym ekshibicjonizmem opisuje niepokoje związane z przeprowadzoną amputacją piersi, jednocześnie nie poddaje się panującej na szpitalnych korytarzach atmosferze przygnębienia i wszechobecnej śmierci. Broni się wspomnieniami przeszłości, wspomnieniami z dzieciństwa związanymi z matką i ojcem, które zdają się dawać jej potrzebną siłę do przetrwania tych traumatycznych miesięcy.

<p. niezwykły zapis walki z chorobą, jakim jest "lewa, wspomnienie prawej", przeplata się z bieżącymi wydarzeniami współczesnej polski. autorka nie poddaje się ograniczeniom własnego ciała, zmaga się z codziennością, sobą samą i środowiskiem, które wciąż ma trudności z zaakceptowaniem ubocznych, a co za tym idzie, nieprzyjemnych dla oka skutków walki z rakiem. daje emocjonalną siłę, tak potrzebną do przetrwania najgorszych chwil w życiu człowieka.

Wydawnictwo W.A.B. 2003
Internet: www.wab.com.pl

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*