Masaż kręgosłupa w wersji klasycznej

[Głosów:0    Średnia:0/5]

O tym, że ręce potrafią zdziałać cuda mogli przekonać się już ludzie żyjący za czasów Hipokratesa (V w.p.n.e). Obecnie metoda ta przeżywa renesans.

Masaż może mieć dwie postaci – relaksacyjny oraz rehabilitacyjny. Podczas gdy na ten pierwszy możemy pozwolić sobie niemal w każdej chwili, o tyle a masaż rehabilitacyjny musimy mieć skierowanie od specjalisty. Skierowanie takie wystawiane jest na podstawie diagnozy i ogólnego stanu zdrowia.

Na masaż kręgosłupa przychodzi pora, gdy praca zespolonych z kręgosłupem więzadeł i mięśni zostaje zakłócona. Dzieje się tak, gdy mięśni po obu stronach kręgosłupa pracują w różny sposób, kręgosłup przestaje być stabilny, pogarsza się postawa ciała lub kręgi i dyski zużywają się byt szybko. W takiej sytuacji i z takich powodów odczuwalny jest ból pleców. Aby zlikwidować ból oraz napięcie a także wzmocnić słabe tkanki mięśniowe zaleca się wykonanie masażu kręgosłupa.

Masaż kręgosłupa – wskazania i przeciwwskazania 

Masaż kręgosłupa zaleca się wykonać przy:
–bólach pleców,
–przeciążeniu,
–dyskopatii,
–urazach,
–zmianach zwyrodnieniowych.
Zrezygnować jednak należy z niego podczas:
–gorączki,
–ostrego stanu zapalnego,
–chorób skóry,
–menstruacji,
–ciąży (w niektórych przypadkach).

Masaż kręgosłupa może niekiedy wywołać nasilenie bólu. Ma to związek z faktem, iż techniki masażu podrażniają chore miejsca, wzmacniając tym samym ból. Naturalne objawy to zatem pieczenie, uczucie gorąca, mrowienie, dreszcze a nawet rozdrażnienie. Taki stan może utrzymywać się nawet do 10 serii masażu. Po tym czasie ból powinien przejść, choć nie możemy mieć pewności, że po pewnym czasie nie powróci i znowu konieczne będzie poddanie się serii masaży.

Wykonanie masażu kręgosłupa

Kręgosłup to część naszego ciała bardzo wrażliwa. Z tego też powodu powinniśmy oddać się w ręce fachowca, osoby znającej się na anatomii i fizjologii człowieka.
Po przeprowadzeniu rozmowy z pacjentem, rehabilitant (masażysta) rozpoczyna pracę. Przydatne w tym czasie są olejki, które zmniejszają siłę tarcia i chronią skórę przed uszkodzeniem mechanicznym. W przypadku ostrego bólu można zastosować żele, maści, kremy o właściwościach przeciwbólowych.

Masaż kręgosłupa odbywa się na powierzchni pleców, barków oraz pośladków. Trwa maksymalnie 25 minut, przy czym pierwsze sesje trwają 10-15 minut. Kierunek masażu jest zawsze do serca, czyli zgodnie z kierunkiem przepływającej krwi.
Siła, z jaką masaż jest wykonywany zależna jest od wielu czynników, między innymi odporności na ból, rodzaju schorzenia czy naszej tuszy.
Podczas masażu kręgosłupa wykorzystuje się podstawowe, klasyczne techniki: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*