„Od poczucia własnej wartości do poczucia jaźni” Jean Monbourquette

[Głosów:0    Średnia:0/5]

"Od poczucia własnej wartości do poczucia jaźni"
Jean Monbourquette

08.01.2006 @ 20:08 (txt: eve)

okladka odpoczuciawlasnejwartoscidopoczuciajazni duza Od poczucia własnej wartości do poczucia jaźni Jean Monbourquette

Teolog i psychoterapeuta J. Monbourquette, autor książki pod tytułem "Od poczucia własnej wartości do poczucia jaźni" analizuje powszechną we współczesnym życiu poszukiwaną drogę, jaką jest odnalezienie siebie, naszej duchowości na tle życia codziennego. Wbrew powszechnym sądom i praktykom wielu ludzi nauki nie rozgranicza on ściśle logicznego myślenia od duchowej, transcendentnej strony ludzkiej osobowości. Podejmuje próbę połączenia pozornie wykluczających się wzajemnie przeciwieństw nauki i wiary w życie duchowe, doprowadzając dość skutecznie do akceptacji prezentowanego stanowiska.

Czytelnik poszukujący odpowiedzi dotyczących budowania poczucia własnej wartości może odnaleźć inspirację do wyznaczenia własnej drogi, którą podąży.

<p. autor wprowadza nas w historię analizowanej kwestii. w jednym z pierwszych rozdziałów ukazuje punkt widzenia wielu znanych psychologów od freuda poprzez maslow'a, kończąc na współczesnych specjalistach zajmujących się poruszaną problematyką.

Jednym z ważnych aspektów prezentowanej pozycji jest próba ukazania zróżnicowanych technik oraz metod pozwalających na zrozumienie siebie i jednoczesne odrzucenie tkwiących w nas złych nawyków, negatywnego myślenia, które pozostawiły trwały ślad w naszej psychice. Dla wielu czytelników książka może okazać się cennym przewodnikiem na drodze do odkrywania i podnoszenia oceny własnej wartości. Warto przyjrzeć się z bliska samemu sobie, choćby za cenę bolesnej konfrontacji, która może doprowadzić do wielu pozytywnych rozwiązań. Przełamując strach tkwiący głęboko w nas, który paraliżuje codzienne życie, zdobyć możemy więcej niż jesteśmy zdolni przewidzieć. Pesymizm i częste powroty do przeszłości są toksyną, którą możemy zneutralizować dzięki wierze we własne możliwości, nie zapominając jednak, że Zamiast marzyć o fantastycznych lub niemożliwych do zrealizowania wyczynach ,powinniśmy zadowolić się tymi możliwościami, które mamy przy naszych aktualnych ograniczeniach. W przeciwnym razie szybko zdamy sobie sprawę, że za wysoko umieściliśmy poprzeczkę.

Książka J. Monbourquette może ukierunkować nasze myślenie i postawy, które jednak nie zmienią się z dnia na dzień, bo przecież każda zmiana wymaga systematycznej pracy i często pomocy drugiego człowieka.

Wydawnictwo Polskiej Prowincji Dominikanów W Drodze 2004
www.wdrodze.pl

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*