Pacjent ma prawo do tańszych leków

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Pacjent ma prawo do tańszych leków

08.09.2005 @ 15:03 (mur)

jpiatkowska Pacjent ma prawo do tańszych leków

e-medyk: Czy klienci aptek często pytają o to, czy zapisany lek ma tańszy odpowiednik?
Joanna Piątkowska, prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej: Coraz częściej się tak zdarza. Zwykle to jednak aptekarz pyta, czy nie zamienić przepisanego lekarstwa na tańsze. Mało który pacjent nie decyduje się na taką zamianę.

Nie wszystkie jednak leki można zamienić przy aptekarskim okienku.
To prawda, muszą to być dokładnie odpowiadające sobie preparaty, zarówno pod względem substancji czynnej oraz jej ilości, a także wielkości opakowania. Nie możemy przykładowo zamienić droższego preparatu zawierającego 28 tabletek, na tańszy 30 tabletkowy. Jest jeszcze jeden warunek: na recepcie nie może być dopisku lekarza "nie zamieniać".

Ale takie dopiski są chyba bardzo rzadkie?
We Wrocławiu owszem, ale w mniejszych miejscowościach zdarzają się takie sytuacje. Co więcej przedstawiciele firm farmaceutycznych, sprzedających droższe leki, fundowali lekarzom pieczątki z hasłem "nie zamieniać", by apteka nie mogła podmienić ich preparatu.

Dlaczego nie jesteśmy leczeni dobrymi, ale tańszymi lekami?
To złożony problem, na który nie ma jednej, prostej odpowiedzi. Myślę, że w dużej mierze odpowiada za to działalność przedstawicieli farmaceutycznych. Aptekarze na co dzień obserwują różne "mody" w przypisywaniu określonych leków, związane z przejściem przedstawicieli po okolicznych gabinetach.

Niektóre apteki kusza promocjami "leki za 99 groszy" rodem z hipermarketów. Co Pani sądzi o ich działalności.
Jest zgodna z prawem. Może spowodować jednak wiele nieprawidłowości. Zdarza się, że korzystając z okazji kupujemy duże ilości takich leków, które się później marnują u nas w szafce. Zapominamy przy tym, że chociaż formalnie w aptece zapłaciliśmy za nie niewiele, to Narodowy Fundusz Zdrowia oddał aptece za ten lek nawet kilkadziesiąt złotych. To są tez nasze pieniądze, każdy przecież płaci składki na ubezpieczenie zdrowotne.

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*