Prawo do decyzji

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Prawo do decyzji

17.08.2005 @ 22:10 (mur)

Żadna czynność medyczna, której jesteśmy poddawani w placówce służby zdrowia, nie powinna odbywać się bez naszej zgody. Przy drobnych czynnościach może to być zgoda ustna, a nawet brak sprzeciwu, który w sposób pewny wskazuje na naszą wolę poddania się danym działaniom medycznym. Oczywiście wcześniej powinniśmy zostać dokładnie poinformowani o charakterze danej czynności medycznej. Trudno bowiem zgadzać się na coś, czego się nie zna. Przykładowo, jeśli zostaje nam podany jakiś lek, powinniśmy dowiedzieć się, co to za substancja, dlaczego ją dostajemy, jakie ewentualne efekty uboczne i powikłania wiążą się z jej zażyciem. Tak samo powinniśmy być poinformowani o badaniach diagnostycznych, zabiegach, jakim zostaniemy poddani. Uwaga, przy czynnościach wiążących się z dużym ryzykiem dla zdrowia, po uzyskaniu o nich pełnej informacji, zgoda powinna mieć charakter pisemny.

Według badań statycznych najczęściej nie jesteśmy pytani o zgodę w przypadku badań laboratoryjnych (45 procent), diagnostycznych i pielęgnacyjnych (po 37 procent) i diagnostycznych zabiegów lekarskich (35 procent). Działanie lekarskie bez uzyskania jego zgody pacjenta jest możliwe tylko wyjątkowo wówczas, gdy chory wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej, a ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe uzyskanie jego zgody.

O Marzena Wielgus 103 artykuły
Wiele rzeczy można powiedzieć o Marzenie Wielgus, ale przede wszystkim wiadomo, że są one przewidujące i doceniane, oczywiście są również precyzyjne, obiektywne i idealistyczne, ale w mniejszych dawkach i często są też rozpieszczane przez nawyki bycia agonującymi. Jednak jej uprzedzająca natura jest tym, co najbardziej lubi. Ludzie często liczą na siebie i jej spostrzegawczą naturę, szczególnie gdy potrzebują pomocy lub wsparcia. Nikt nie jest doskonały, a Marzena ma również wiele mniej pożądanych aspektów. Jej drapieżna natura i bezczelność powodują wiele pretensji i powodują, że jest co najmniej niewygodna. Na szczęście jej doceniająca natura zapewnia, że nie jest tak często.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*